Patates Püresi Kaç Kalori?
25 Haziran 2024

Patates Püresi Kaç Kalori?


Patates, yüzyıllar boyunca besleyici ve birçok hastalığa şifa olan bir bitki olarak kabul edilmiştir. Patates püresi, en kolay sindirilen yemek türlerinden biridir ve hazırlanma süresi oldukça kısadır. Bu anlamda, patatesi kızartmak yerine haşlama olarak tüketmek daha faydalıdır çünkü yağ sağlığınıza zarar verebilir. Patatesin içeriğinde bulunan potasyum, önemli bir element olup çok enerji verir. Ayrıca, patates B ve C vitaminleri ile kalsiyum, demir, fosfor ve bakır açısından da zengin bir bitkidir.

Patatesi en doğru biçimde tüketmek için, haşlandıktan sonra püre haline getirip bu şekilde tüketmek en iyisidir. İnsanlar patates püresinin nefis lezzetini çok iyi hatırlar. Kızartılmış bir patatesin içerdiği yüksek karbonhidrat oranı nedeniyle 100 gramında yaklaşık 400 kalori bulunurken, haşlanmış patatesin 100 gramında sadece 76 kalori bulunmaktadır.

Patates, beyin kanaması sıklığını %6 oranında azalttığı ve akciğer kapasitesini artırdığına inanılan bir besindir. Ayrıca, patatesin kadınlarda göğüs kanseri riskini azalttığına dair de inanışlar bulunmaktadır. Umarız patates sizlere de yararlı olur.

Patates Püresinin Faydaları Nelerdir?

 • Kansere karşı koruyucu bir etkene sahiptir.
 • Böbrekler için oldukça yarar sağlar.
 • Halsizliğe ve yorgunluğa karşı etkilidir.
 • Sindirimi kolaylaştırır ve kabızlığı önler.
 • Bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olur.
 • Bağırsak gazlarını tedavi edici etkiye sahiptir.
 • El ve ayak çatlaklarına çok iyi gelir.
 • Damar sertliğine karşı faydalıdır.
 • Kan çıbanı ve yanık ağrılarını geçirir.
 • Normal ve kuru ciltlere fayda sağlar.
 • Cilt kırışıklıklarına karşı savaşır.

Tedavi Amaçlı Kullanım

Göz Kapağı Şişmesinde, ince patates dilimleri gazlı bez içerisinde göz üzerine konur ve 15-20 dakika tutulur. Bu işleme 4-5 gün boyunca devam edilir.

Hemoroit (Basur), ezilmiş patates zeytinyağı ile yoğurulup krem haline getirilir. Yanık, tuzlu balgam, hemoroit gibi ağrıyan yerlere lapa şeklinde sarılır.

El Güzelliği, bayanların el beyazlığını muhafaza etmek için, süt ve gül suyu ilave edilen patates püresi, ellere eldiven şeklinde geceleri sarılarak yatılır.

Bağırsak Solucanları, patatesin özsuyu sabahları aç karnına 1 su bardağı içilirse fayda sağlar. İstendiğinde havuç suyuyla karıştırılıp da içilebilir.

Şeker Hastaları, sabahları aç karnına taze sıkılmış iki yemek kaşığı patates suyu içilirse, kanda şeker seviyesini düşürür. Sağlıkla kalın.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Sosisli Patates Püresi Tarifi ve Malzemeleri

Sosisli Patates Püresi Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Patates Püresi Sosu Tarifi ve Malzemeleri

Patates Püresi Sosu Tarifi ve Malzemeleri