Bebeklere Patates Püresi Ne Zaman Verilir?
19 Haziran 2024

Bebeklere Patates Püresi Ne Zaman Verilir?

Bebek sahibi olan anneler, özellikle ilk defa anne oluyorlarsa, bebek beslenmesi ve bebeğe verilecek gıdalar konusunda sıkça endişe yaşayabilirler. Bu dönemde gerek aile büyükleri gerekse çevredeki komşu ve arkadaşlar sürekli farklı şeyler söyleyerek annenin kafasının karışmasına sebep olabilirler. Bebekler için ilk altı ayda mutlaka sadece anne sütü verilmelidir. Herhangi tıbbi veya sağlığı etkileyecek ilaç kullanımı ya da fizyolojik bir sorun yoksa mutlaka bebeğe ilk altı ay sadece anne sütü verilmelidir. Bunun haricinde altıncı aydan sonra bebek için ek gıdalara geçilebilir.

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş

Bebek beslenmesi son derece ciddi ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Özellikle ilk aylarda bebeğe sadece anne sütü verilmeli ve bebeğin bakışlarına ya da istiyor gibi hareketler yapmasına bakılmaksızın anne sütü dışında bir şeyler verilmemelidir. Altıncı aydan sonra yavaş yavaş bebeğe ek gıdalar verilmeye başlanabilir. Ek gıdalara geçiş yapılırken mutlaka bebeğin doktoruna danışılmalı ve hafif gıdalar ile ek gıdaya geçiş süreci başlatılmalıdır. Yoğurt ya da meyve püreleri altıncı aydan sonra bebeğe verilebilecek ilk gıdalar arasındadır. Yoğurt mutlaka günlük olarak evde yapılmalıdır ve bebek için özellikle küçük bardaklarda ya da kavanozlarda mayalanır ise kolaylıkla taze taze tüketilebilir.

Patates Püresine Geçiş

Patates, havuç gibi sebze pürelerine geçiş süreci biraz daha yavaş olmalıdır. Özellikle patates gaz içeren nişastalı bir sebze olduğu için sekiz aydan küçük bebeklere verilmemelidir. Patates vermeye başlanacak dönemde bebeğin reaksiyon verip vermeyeceğinin anlaşılabilmesi için öncelikle bebek için yapılan çorbalara birkaç küp patates eklenebilir ve sebze püresi halinde verilebilir. Çorba içinde patatese reaksiyon göstermeyen bebek için patates püresi verilebilir. Bebek için yapılacak patates püresi, yetişkinler için hazırlanan püreden farklı olarak içine sadece süt ve bir parça tuz koyularak hazırlanmalıdır. Kaşar peyniri ya da bol miktarda tereyağı eklenmesi halinde bebek hazımsızlık çekebilir veya kabızlık yaşanabilir.

Patates Püresi Hazırlama İpuçları

Bebek için patates püresi hazırlanırken, patateslerin haşlanma aşamasında içine bir parça kereviz ve bir parça havuç koyularak hem patatesin tadı yumuşatılabilir hem de besin değeri daha yüksek bir püre elde edilebilir. Bebek iki yaşını geçtikten sonra çok fazla olmamak kaydı ile yetişkinler ile ana yemek yanında ev halkı için hazırlanan püreden yemesinde bir sorun yoktur. Yine de pürenin çok tuzlu ya da yoğun yağ içermemesi önemlidir.

Ekstra Bilgiler
  • Patates püresi hazırlarken organik patates kullanmak, bebeğinizin sağlığı için daha faydalıdır.
  • Patates püresine ek olarak, bebeğinizin beslenme düzenine diğer sebze ve meyve pürelerini de ekleyebilirsiniz.
  • Bebeğinizin yeni gıdalara nasıl tepki verdiğini gözlemlemek için her yeni gıdayı tek tek ve birkaç gün arayla tanıtın.

Bebek beslenmesi konusunda dikkatli ve bilinçli olmak, bebeğinizin sağlıklı bir şekilde büyümesine katkı sağlar. Patates püresi gibi ek gıdaları doğru zamanda ve doğru şekilde vermek, bebeğinizin beslenme alışkanlıklarını olumlu yönde etkiler.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Oktay Usta Patates Püresi Tarifi ve Malzemeleri

Oktay Usta Patates Püresi Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Pancarlı Patates Püresi Tarifi ve Malzemeleri

Pancarlı Patates Püresi Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Kolay Patates Püresi Tarifi ve Malzemeleri

Kolay Patates Püresi Tarifi ve Malzemeleri